Институт по океанология "Фритьоф Нансен"

ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КАРИНА АНГЕЛИЕВА ПОСЕТИ ИНСТИТУТ ПО ОКАНОЛОГИЯ – БАН, ВАРНА

Заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева,  Янита Жеркова – началник отдел „Национални научни инциативи” към МОН, проф. Костадин Костадинов – съветник на министъра на образованието и науката посетиха Институт по океанология – БАН.  Срещата с ръководството на ИО-БАН проф. Снежана Мончева, проф. Атанас Палазов и доц. Валентина Тодорова и проф. Любомир Димитров беше  свързана с участието на института като координатор по проект МАСРИ –  инфраструктура за устойчиво развитие в областта на морските изследвания, част от Националната пътна карта за научна инфраструктура (2017-2023 г.) на Република България и удостояването на ИО със Сертификат на МОН  за участие в проекти по РП „Хоризонт 2020“ с голямо регионално значение, който бе връчен официално на директора на ИО – БАН от евро-комисар Мария Габриел.  

Бяха обсъдени приоритетите на  научноизследователска инфраструктура и експертите от ИО подчертаха  значимостта на реализирането на основните модули по проекта не само за научноизследователската дейност на национално ниво, но и за разширяване на мащабите на регионално и европейско равнище. Участниците в срещата се обединиха около необходимостта от интегриране на усилията за приоритизиране на определени компоненти и направления от научната инфраструктура и търсене на различни възможности за финансиране за постигане на максимални резултати. Ръководството на ИО представи на гостите изградения на територията на института център за данни и информация, най-съвременната и единствена за Черно море научноизследователска апаратура за пълен флоуцитометричен анализ на фитопланктон, както и уреди за изследване на черупчести мекотели с промишлено значение.

Директорът на ИО-БАН проф. Мончева обърна специално внимание на обществената и национална значимост на научните изследвания на института, като подчерта активната роля на ИО в разработването на Стратегическата Програма за научни изследвания и иновации  и синята икономика в Черно море.   

Курс по практическо обучение за морските отпадъци по плажовете – значение, методи за оценка и анализ.

На 25.04.2023 г. в Института по океанология – БАН заедно с училища от пет държави (Португалия, Италия, Естония, Турция и България) се проведе обучителен курс.

Прочети повече »

Деня на Земята 2023

Здравейте, Ще се радваме отбележим заедно Деня на Земята 2023 г. с един нетрадиционен фокус – екология на нашето Черно море. Моля заповядайте!  Кога? 21 април

Прочети повече »

На 31 март, Институт по океанология към БАН бе домакин на събитието „Отворени врати“, под наслов „Повишаване на грамотността за Черно море“.

     Наши гости бяха учители и ученици от СУ „Пейо Яворов“ – гр. Варна, СУ „Иван Вазов“ – гр. Стара Загора и ОУ „Св. Св.

Прочети повече »

2020-2022 LitOUTer – Raising public awareness and reducing marine litter to protect the Black Sea ecosystem / Повишаване на обществената осведоменост и намаляване на морските отпадъци за защита на черноморската екосистема, EU – ENI CBC Black Sea Basin Programme 2014-2020, проект номер BSB785

ИО-БАН съвместно с Кметство с. Манастир, Община Провадия на 08.02.2023 г. от 10.30 часа ще проведе тренировъчен курс на тема: „Речни и морски отпадъци –

Прочети повече »