Институт по океанология "Фритьоф Нансен"

„Гражданска наука за микропластмаси по плажовете на Черно море“ в рамките на проект DOORS

Учени от Института по океанология-БАН www.io-bas.bg и ученици от ОУ „Капитан Петко Войвода” https://ou-kap-petko.com/, проведоха инициативата „Гражданска наука за микропластмаси по плажовете на Черно море“ в рамките на проект DOORS https://www.doorsblacksea.eu/ и подкрепена от JPI Oceans. Двете организации посветиха инициативата на Международния ден на Черно море – 31 Октомври и на 140-годишния юбилей на ОУ „Капитан Петко Войвода. 

Инициативата бе разделена 3 етапа.

Домакин на първия етап бе ОУ „Капитан Петко Войвода”, в който деца от 5-ти до 7-ми клас под формата на презентация се запознаха с актуалния за черноморската околна среда проблем, свързан със замърсяването с микропластмаси и на теория се подготвиха за предстоящата им теренна работа свързана с изследването на плаж „Фичоза” за замърсяване с микропластмаси.

Вторият етап и същинската теренна работа бе проведена на 25-ти октомври на плаж Фичоза. Участниците работиха по методика синхронизирана и прилагана от всички партньори участващи в проект DOORS. Използвайки специално разработен комплект за дейността, приложението “ANDROMEDA microplastics” и все още хубавото време, децата бяха ангажирани в научния процес на идентифициране и наблюдение на микропластмаси в крайбрежните райони на Черно море и помогнаха на учените да събират важни данни за замърсяването с микропластмаси по нашите плажове.

Извън методиката за пробоотбор, с която децата се справиха блестящо, на място беше направена и демонстрация на най-лесната техника за сепарация, базирана на плътността на материалите – флотацията, а като флотационен агент бе използвана морската вода.

Съвместната ни работа покри ареа на изследване общо от около 37 500 cm3 пресят пясък и получените резултати показаха, че откритите микропластмаси с размер между 5 см и 1 см бяха общо 12 на брой. Естествено, че се погрижихме и тези пластмасови отпадъци с по-големи размери (преобладаващо фасове от цигари) да отидат там, където им е мястото – в кофата за боклук.

            Не беше трудно – позабавлявахме се, почистихме чужд боклук, не замърсихме, събрахме данни за замърсяването с микропластмаси и показахме споделена отговорност и уважение към природата! Надяваме се все повече хора да прегърнат каузата за по-чиста морска околна среда. Ние продължаваме   ………

            Предстои осъществяването на третия етап от инициативата, в който учениците и техните учители от ОУ „Капитан Петко Войвода” ще посетят ИО-БАН и ще се запознаят с това как се прави количествен и качествен анализ на микропластмаси в лабораторни условия.

Проектът DOORS (Developing Optimal and Open Research Support for the Black Sea) е финансиран по Програма Horizon 2020 H2020-EU.3.2.3.3., Грантово споразумение №101000518

Аварията с руските танкери в близост до пролива Керч. Първи оценки на ситуацията

В наша информация от 16 декември (линк https://www.moew.government.bg/bg/mosv-predstavya-analiz-na-prof-d-r-emil-stanev-za-situaciyata-sled-avariyata-s-ruskite-tankeri-v-blizost-do-kerchenskiya-protok/) съобщихме, че международна група от учени от научния център Хереон, част от Асоциацията на Германските научноизследователски центрове

Прочети повече »

Спътниково изображение от спътника Sentinel 1A над района на аварията  с руските танкери пред Керченски проток.

Спътниково микровълново изображение от спътника Sentinel 1A / 18/12/2024 03:40: 44 над района на аварията  с руските танкери пред Керченски проток. източник https://dataspace.copernicus.eu/ Извършва се анализ

Прочети повече »

Първа експертна прогноза относно аварията с руските танкери в близост до пролива Керч

Учените от Института по океанология д-р Ивелина Златева и инж. Виолета Слабакова участваха  съвместно с международен научен колектив, ръководен от проф. Емил Станев от Хереон

Прочети повече »

Химическата лаборатория на ИО – БАН получи сертификат за акредитация

Лабораторията за изпитване „Морска химия“ към Института по океанология-БАН получи международно признат сертификат за акредитация от Изпълнителна агенция “Българска служба за акредитация“ ( ИА БСА),

Прочети повече »

„Гражданска наука за микропластмаси по плажовете на Черно море“ в рамките на проект DOORS

Учени от Института по океанология-БАН www.io-bas.bg и ученици от ОУ „Капитан Петко Войвода” https://ou-kap-petko.com/, проведоха инициативата „Гражданска наука за микропластмаси по плажовете на Черно море“

Прочети повече »