Днес 10.03.2025г. екип от специалисти от секции Морска биология и екология и Химия на морето събраха проби от два пункта в района на Нов Канал и плаж Аспарухово за анализ на следните параметри: фитопланктон, хлорофил а, темпeратура, соленост, pH, кислород, биогенни елементи.





Първоначалните дананни от анализите на жива проба фитопланктон (микроскопски и флоуцитометричен) показват наличие на цъфтежни концентрации на диатомеята Skeletonema costatum, както и дребно-размерни видове от клас Cryptophyceae (Plagioselmis prolonga, Тeleaulax sp. и Hillea fusiformis), които предават характерното червеникаво оцветяване на морската вода в изследваните райони. Цъфтеж на фототрофни криптофити се наблюдава в еутрофна среда (такова е въздействието на локалния антропогенен натиск от Варненско езеро) по време на продължителни периоди на ограничение на светлината и ниска температура през зимно-пролетния сезон. Skeletonema costatum цъфти в еутрофни води, обогатени с азот, фосфор и други хранителни вещества. Цъфтежите на тези фитопланктонни видове са характерни за сезона. Наблюденията на учените в ИО-БАН от предходните години показват високи биомаси на фитопланктона и концентрации на хлорофил а за същия период на годината (февруари-март).


Тeleaulax sp.


Skeletonema costatum

Флоуцитометричен анализ CytoSence (Skeletonema costatum)
Данните за хлорофил а и химичните показатели, както и оценка на екологичното състояние базирани на съответните параметри ще бъдат публикувани, след приключване на лабораторните анализи.