Институт по океанология "Фритьоф Нансен"

Очаквайте новото издание на Европейска нощ на учените 2022 – SEARCH

След едногодишно прекъсване поредното издание на проекта Европейска нощ на учените ще се проведе на 30 септември 2022 г. Очаквайте отново презентациите, демонстрациите, лекциите и срещите със стотици учени от цялата страна. Те ще ви разкажат новости от света на техните изследователски сфери, ще коментират актуални новини от света на науката и технологиите, ще ви обяснят ролята на науката в живота, ежедневието на хората и за развитието на човечеството, ще споделят с вас защо са избрали попрището на науката за своя професия.

По време на Нощта ще можете да се включите в десетки активности, организирани от образователни институции и организации от над 25 населени места в България. Бъдете с програмата в София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Плевен, Стара Загора, Благоевград, Сливен, Габрово, Котел, в населените места на община Долна Митрополия и други. Можете да се включите в събитията на Нощта от всяка точка на света, защото партньорите ще направят излъчване в реално време през интернет.

Кодовото име на иновативния проект, в който по едно и също време участват над 300 града в Европа и по света, е SEARCH – Science + Environment + Art = Resilience.

Инициативата за популяризиране на науката и нейните достижения се финансира от Програма „Хоризонт Европа“ 2021 – 2027 на Европейския съюз.

Фокус на събитията от Нощта тази година е темата за стъклото – най-универсалният материал в човешката история със съществена роля в обществото за технологичен, научен и икономически напредък, както и измененията на климата и свързаните спешни и важни избори, които човечеството трябва да направи.

Акцентите са в контекста на обявената от ООН 2022 година за Международна година на стъклото и глобалните европейски програми и приоритети. Проектът за Европейска нощ на учените – SEARCH е амбициозно усилие, което цели да подпомогне популяризирането на науката, научната дейност и професията на учен сред широката аудитория, като акцентът е към подрастващите. SEARCH цели да насърчи повече млади българи да се ангажират с възможностите за кариера в областта на научните изследвания.

Тази година в Европейска нощ на учените участват 15 основни и 16 асоциирани партньори от цялата страна, които са подготвили специална програма от събития, която ще продължи няколко месеца. Активностите обхващат вълнуващи дейности в училища, конкурси, срещи с учени в изследователски институти и университети, събития на публични градски места, в музей, лаборатории и други образователни институции.

Партньори в проекта Европейска нощ на учените SEARCH 2022

Център за изследвания и анализи – http://cra-bg.org/

София Тех Парк – http://sofiatech.bg

Форум Демокрит – https://democrit.com/

АгроБиоИнститут – https://abi.bg/

Университет по архитектура, строителство и геодезия – https://uacg.bg/

Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания – http://www.iber.bas.bg

Медицински Университет – София – https://www.mu-sofia.bg/

Медицински университет – Пловдив – https://mu-plovdiv.bg/

Технически университет – София – https://tu-sofia.bg/

Химикотехнологичен и металургичен университет – София /ХТМУ/- https://uctm.edu/bg/

Национален природонаучен музей – http://www.nmnhs.com

Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН – http://iefem.bas.bg/

Институт по Океанология при БАН – http://io-bas.bg/

https://www.facebook.com/Institute-of-Oceanology-Bulgarian-Academy-of-Sciences-1734599666834341/

Русенска търговско индустриална камара / РТИК – https://www.rcci.bg/

Географ БГ – https://geograf.bg/bg

Повече за Европейска нощ на учените 2022 можете да научите на

https://fresher-researchersnight.bg/

Последвайте ни и в социалните мрежи

https://www.facebook.com/ResearchersBG

https://www.instagram.com/researchersnightsofia/

https://www.tiktok.com/@searchbg

Видеа от предишните издания на Нощта на учените:
https://www.youtube.com/channel/UCuw48uHEBebU3518JDxz4fA

https://www.youtube.com/channel/UC4_Aigt3bYcKgTm6jr1iK1A?app=desktop&cbrd=1&cbrd=1&cbrd=1

„Гражданска наука за микропластмаси по плажовете на Черно море“ в рамките на проект DOORS

Учени от Института по океанология-БАН www.io-bas.bg и ученици от ОУ „Капитан Петко Войвода” https://ou-kap-petko.com/, проведоха инициативата „Гражданска наука за микропластмаси по плажовете на Черно море“

Прочети повече »

40 години НИК „Академик“

Изложба по повод  40-годишнината на НИК „Академик“ беше открита на 4 юни в Българската академия на науките от заместник-председателя чл.-кор. Стефан Хаджитодоров и директора на

Прочети повече »

Трета заключителна среща “Живи лаборатории“ на тема „Трансформационни пътища за устойчива синя икономика“

На 25 април 2024г. учени от Института по океанология и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките организираха трета заключителна среща

Прочети повече »