Институт по океанология "Фритьоф Нансен"

ОНЛАЙН СЕМИНАР ОРГАНИЗИРАН ОТ ИО-БАН “ИНИЦИАТИВА ЗА СИН РАСТЕЖ ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ИНОВАЦИИ В ЧЕРНО МОРЕ“

На 24 септември 2020 г. се проведе онлайн семинар „Инициатива за син растеж за научни изследвания и иновации в Черно море“ организиран от Институт по океанология – БАН по проект „Black Sea CONNECT“ финансиран по Програма ХОРИЗОНТ 2020 на Европейската комисия. Целта на срещата беше създаване на платформа от различни заинтересовани страни за идентифициране на националните приоритети и разработване на План за действие за изпълнение на Стратегическата програма за научни изследвания и иновации за Черно море (SRIA). Семинарът успя да привлече над 100  участници от различни държавни административни организации, научни институции, бизнес среди, университети  и неправителствени организации.

Форумът беше открит от директора на ИО-БАН и ръководител на проекта за България проф. Снежана Мончева. Официални обръщения направиха г-жа Милена Дамянова, директор Дирекция „Наука” и проф. Кристалина Стойкова, научен секретар на направления „Климатични промени, рискове и природни ресурси” и „Астрономия, космически изследвания и технологии” към Българска академия на науките. Събитието беше подкрепено и от    Дирекция „Научни изследвания и иновации“ на Европейската комисия в послание на г-жа Ана Тереза и от видеообръщение от ръководителя на проекта проф. Барис Салиоглу, директор на Институт по морски науки, Турция.

Проф. Мончева представи на аудиторията основните цели и времева рамка на Стратегическата програма за научни изследвания и иновации за син растеж в Черно море и Плана за действие. В  4 паралелни сесии дискусиите по отделните стълбове на Програмата бяха стимулирани от  модераторите от ИО-БАН доц. Валентина Тодорова, доц. Кремена Стефанова, инж. Виолета Слабакова и доц. Преслав Пеев.   Резултатите от обсъжданията в сесиите  бяха представени в заключителната част на семинара. Във финалната сесия участие взеха г-жа Росица Стоева, Изпълнителен директор на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество и проф. Милен Балтов, представител в мисията за „Здрави океани, морета, крайбрежни и вътрешни води“. Госпожа Стоева представи възможности за сътрудничество и финансиране на научноизследователските дейности в черноморския регион, а проф. Балтов акцентира върху значимостта на проект „Black Sea CONNECT“ за развитието на стратегическата рамка в План за изпълнение с конкретно финансиране и представи актуалните събития в мисията. Доктор Стефания Клайн – българският представител в инициативата „Млад посланик на Черно море“  също взе активно участие в семинара.

Резултатите от активните дискусии на участниците ще бъдат обобщени в първа версия  на Национална Стратегическа програма за научни изследвания и иновации за син растеж в Черно море и План за действие, като принос в разработването на Регинална за Черно море Стратегия и План за действие.

Курс по практическо обучение за морските отпадъци по плажовете – значение, методи за оценка и анализ.

На 25.04.2023 г. в Института по океанология – БАН заедно с училища от пет държави (Португалия, Италия, Естония, Турция и България) се проведе обучителен курс.

Прочети повече »

Деня на Земята 2023

Здравейте, Ще се радваме отбележим заедно Деня на Земята 2023 г. с един нетрадиционен фокус – екология на нашето Черно море. Моля заповядайте!  Кога? 21 април

Прочети повече »

На 31 март, Институт по океанология към БАН бе домакин на събитието „Отворени врати“, под наслов „Повишаване на грамотността за Черно море“.

     Наши гости бяха учители и ученици от СУ „Пейо Яворов“ – гр. Варна, СУ „Иван Вазов“ – гр. Стара Загора и ОУ „Св. Св.

Прочети повече »

2020-2022 LitOUTer – Raising public awareness and reducing marine litter to protect the Black Sea ecosystem / Повишаване на обществената осведоменост и намаляване на морските отпадъци за защита на черноморската екосистема, EU – ENI CBC Black Sea Basin Programme 2014-2020, проект номер BSB785

ИО-БАН съвместно с Кметство с. Манастир, Община Провадия на 08.02.2023 г. от 10.30 часа ще проведе тренировъчен курс на тема: „Речни и морски отпадъци –

Прочети повече »