НАУЧНА ИНФРАСТРУКТУРА
Лаборатории по биология
Секция „Биология и екология на морето” разполага с 3 лаборатории (Основна лаборатория по биология и екология на морето, Лаборатория „Молекулярна таксономия и екология на морските организми”, Лаборатория по ихтиология), оборудвани с необходими технически средства, литература и апаратура за провеждане на изследвания свързани с екологията и биологията на видовете и с прилагане на молекулярно-генетични методи за изследване на популационно-генетичната структура и прецизиране на таксономичната принадлежност на морските хидробионти.
ОСНОВНА ЛАБОРАТОРИЯ ПО БИОЛОГИЯ И ЕКОЛОГИЯ НА МОРЕТО
Анализ на фитопланктон – В лабораторията се извършва подготовка на фитопланктонните проби за таксономичен анализ, след първична обработка чрез отдекантиране и концентриране. Анализираните параметрите са: видов състав, таксономична структура, численост, биомаса на фитопланктона, концентрация на хлорофил a. Анализите се извършват в съответствие с изискванията на европейските директиви РДВ (разработването и валидирането на фитопланктонни индикатори за определяне качеството на крайбрежната морската вода, разработване на класификационни системи), РДМС (Дескриптор 1 – Биоразнообразие, Дескриптор 2 – Неместни видове, Дескриптор 4 -Хранителни мрежи, Дескриптор 5 –Еутрофикация) и климатичните промени.
Анализ на зоопланктон – В лабораторията се извършва подготовка на зоопланктонните проби за таксономичен анализ, след първична обработка чрез отдекантиране и концентриране. С помощта на микроскопска техника се осъществява видова/таксономична идентификация на зоопланктона и се определя неговата численост. Метриките, които се анализират са видов състав, численост [екз.м-3] и биомаса [мг.м-3] на мезозоопланктона, ихтиопланктона и макрозоопланктона. Анализите се извършват във връзка с: а) изпълнение на националния мониторинг за оценка на екологичното състояние на морските води, съгласно РДВ, където зоопланктона е допълнителен елемент за качество на крайбрежните водни тела, б) оценка на състоянието на морската околна среда по Дескриптор 1 (Биоразнообразие) пелагични местообитания, Дескриптор 2 (Неместни видове), Дескриптор 4 (Хранителни мрежи), съгласно изискванията на РДМС; в) дългогодишните изменения в структурата на зоопланктона в резултат от разнообразните антропогенни дейности, включително глобалните климатични промени; д) разработване на индикатори и класификационни системи за биологичните елементи на качество при прилагането на Рамковата директива за водите 2000/ЕС/60, е) разработване на критерии, индикатори и цели за постигане на добро състояние на морската околна среда по смисъла на РДМС
Анализ на макрофитобентос (водорасли и морски треви) – определяне на видов състав и биомаса в съответствие с прилагане на РДВ и извършване на мониторинг на БЕК макрофитобентос.
Анализ на макрозообентос – видов състав, численост и биомаса (влажно тегло) на безгръбначните животински организми с размер > 1 mm, обитаващи морското дъно. Анализите се извършват във връзка с изпълнение на националния мониторинг за оценка на екологичното състояние на морските води, съгласно РДВ; оценка на състоянието на морската околна среда по Дескриптори 1,6 – Биоразнообразие на бентосните местообитания и Цялост на морското дъно, съгласно изискванията на РДМС; класификация и картиране на разпространението на дънните биотопи, моделиране и верификация на физическите дънни местообитания.
ЛАБОРАТОРИЯ „МОЛЕКУЛЯРНА ТАКСОНОМИЯ И ЕКОЛОГИЯ НА МОРСКИТЕ ОРГАНИЗМИ”
Основни дейности на Лабораторията: Прилагане на молекулярно-генетични методи за изследване на популационно-генетичната структура и прецизиране на таксономичната принадлежност на морските хидробионти, пряко свързано с изучаване на биоразнообразието им и рационалното използване на техните запаси.
Молекулярните изследвания включват: екстракция на ДНК, амплификация на определени ДНК фрагменти, използвайки полимеразна верижна реакция (PCR) и секвениране. В лабораторията се прилагат различни ДНК маркери за идентифициране на видове, популации и индивиди, като микросателити, митохондрилана ДНК, ядрена ДНК, рибозомална ДНК, както и алозимите, като не-PCR-базиран маркерен метод. В лабораторията се прилага и метабаркодинг – молекулярен анализ на екологичната ДНК (клетъчна или извънклетъчна ДНК, оставена от организма в морската средата) за откриване наличието на даден вид или изследване на биологичното разнообразие.
Генетичните анализи и използваните методи варират в зависимост от въпросите, които представляват интерес. Някои от темите, които разглеждаме, като използваме генетични подходи са: изследване на популационно-генетичната структура на промишлените видове риби и определяне на миграционните им пътища в Черно море; изясняване на таксономичният статус на видове риби (морски и сладководни); идентификация на произхода на потомствата от есестрови, използвани за зарибяване на р. Дунав при програми за рестокинг; видова идентификация на инвазивни видове; анализи на нерибни продукти (миди, рапани и др.); определяне на актуалното състояние и прецизиране на видовия състав на фитопланктона в Черно море; изясняване на таксономичната принадлежност на морфологично неразличими фитопланктонни видове, в това число и потенциално токсични, представени в българската акватория на Черно море.
ЛАБОРАТОРИЯ ПО ИХТИОЛОГИЯ
Лабораторията по ихтиология, разполага с последно поколение микроскоп Olympus CX 31 с вградена дигитална камера ALTRA20 и флуоресцентна приставка с възможност за архивиране на резултатите от анализите и сравнителната оценка, както и електронни везни. Оборудвана е още със скенер и софтуер за оценка и интерпретация на резултатите. Използват се висококачествени реактиви и консумативи при спазване на всички изисквания за добра лабораторна практика, което гарантира и точните резултати от изследванията.
Отличната методологична и техническа обезпеченост на лабораторията гарантира високо качество на извършваните изследвания.
Обект на изследване са морските видове риби, като специално внимание е отделено на трицоната, хамсията, сафрида, меджида, барбунята, акулата и други видове. В лабораторията по ихтиология се извършва обработка на проби (отделяне на отолити и люспи) и определяне възрастта на рибите, анализ на годишните кръгове както и микроскопия и хистологични характеристики на половите жлези.
Провеждат се изследвания за определяне на основни биологични параметри – размерно-възрастова структура на популациите, темп на нарастване, угоеност, полово съзряване, оценка на степентта на плодовитост и хранителен спектър.
Част от изследванията са насочени към определяне на численост и биомаса на по-важните промишлени видове риба пред българския бряг на Черно море. Прилагат се модели за определяне на запаси.