Институт по океанология "Фритьоф Нансен"

НОВИНИ за събитие по проект BRIDGE-BS, проведено на 13.05.2023г.

На 13.05.2023г. екипът на Институт по океанология – БАН, гр. Варна посрещна най-ентусиазираните участници в двата конкурса за рисунка и фотография, обявени от ИО на 20.03.2023г. в рамките на проект BRIDGE-BS (финансиран по Програма Horizon 2020, грантово споразумение №101000240 – H2020-BG-2018-2020). Над 200 рисунки участваха в конкурса „Черно море и неговите обитатели” за ученици от начален етап на обучение и около 70 фотографии за арт фотоконкурса „Да запазим Черно море чисто” за ученици от 5 до 7 клас. Една от целите бе повишаване на знанието и ангажираността на младите хора към проблемите на екосистемата на Черно море.

Огромният интерес и големият брой участници предизвикаха любопитството и желанието на организаторите да се срещнат и запознаят лично с младите творци, като инициираха изложба, на която да бъдат обявени победителите от двата конкурса. В събитието, което се проведе в китния двор на Творчески дом на БАН, взеха участие около 70 деца с родителите си и преподаватели от 19 училища от гр. Варна и областта:

  • ОУ „Св.св. Кирил и Методий”
  • СУХНИ „Константин Преславски”
  • ОУ „Капитан Петко войвода”
  • ОУ „Стоян Михайловски”
  • СУ „Пейо Крачолов Яворов”
  • ОУ „Георги Сава Раковски”
  • VII СУ „Найден Геров“
  • ОУ „Стефан Караджа”
  • ОУ „Христо Ботев”
  • СУ „Неофит Бозвели”
  • ОУ „Св. Иван Рилски”
  • ОУ „Иван Вазов”
  • СУ „Любен Каравелов”
  • ОУ „Антон Страшимиров”
  • ОУ „Св. Патриарх Евтимий”
  • НУ „Васил Левски”
  • ОУ „Добри Чинтулов“
  • ОУ „Панайот Волов“
  • СУ „Св.Климент Охридски” – гр. Аксаково
  • ОУ „Христо Ботев” с. Аврен
  • ОУ „Христо Ботев” с. Ветрино

Учени от Института по океанология изказаха искрена благодарност за прекрасните, идейни, весели и цветни рисунки,, за уловените моменти с любимото море запечатани в снимки. Опитните членове на журито признаха, че са се затруднили в избора за най-красива и оригинална рисунка и фотография. Затова и наградените общо (23+23) бяха повече от обявения в регламента брой.

Всички посетители имаха възможността да се запознаят с разнообразието от идеи, цветове, техники, въображение, събрани в платната на децата. Така творбите предизвикаха импровизирана дискусия между бъдещите изследователи и учените за чистотата и необходимостта от опазването на морската среда, представиха се интересни факти, свързани с морските обитатели,. Участниците обогатиха своите познания за морския свят, като получиха отговори на въпроси защо се променя цвета на водата, има ли октоподи в Черно море, с какво се различава то от Средиземно море, кои големи реки се вливат него и как влияят на солеността, защо трябва да пазим морските ресурси и много още други интересни факти.

Неочаквани изненади и незабравими моменти с игри, подготвени от аниматор Стелияна  Стефанова, очароваха децата в съботния ден. А за всички от ИО-БАН, които изключително професионално и с много любов подготвиха празника за учениците, остана топлината и вълнението от прекрасния, изпълнен със смисъл, съдържание и надежда за бъдещето ден.

Наградени в Конкурса за рисунка „Черно море и неговите обитатели” за ученици от начален етап на обучение

По темата на конкурса

I во място – РАЙЯН ПРОДАНОВ I Г КЛАС

СУ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИ”, ГР. ВАРНА

II ро място МАЯ ШИПКОВА IV В КЛАС

ОУ  „СТЕФАН КАРАДЖА”, ГР.ВАРНА

II ро място КАТЕРИНА СТЕПАНЕНКО IV В КЛАС

ОУ „ХРИСТО БОТЕВ” ГР.ВАРНА

III то място ЮЛИЯН КАРАКОСТОВ II А КЛАС

СУ „СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” –  ГР. АКСАКОВО,

III то място КРИСТИЯН ТОДОРОВ 1 Г КЛАС

СУ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИ”, ГР. ВАРНА

III то място – ДИМАНА РАШЕВА – III В КЛАС

СУ „НЕОФИТ БОЗВЕЛИ”, ГР.ВАРНА 

ПООЩРИТЕЛНИ НАГРАДИ

БОЖИДАР БЕЗЛОВ III А КЛАС

ОУ „СТОЯН МИХАЙЛОВСКИ”, ГР.ВАРНА

МАРИН РАЙКОВ II А КЛАС

СУ „СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” –  ГР. АКСАКОВО

СТРАХИЛ МИХАЙЛОВ

ОУ „СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ”, ГР.ВАРНА

ЗА СМЕСЕНА ТЕХНИКА

I во място – ГАБРИЕЛА МИХАЛЕВА III А КЛАС

ОУ „ИВАН ВАЗОВ” ГР.ВАРНА

II ро място ВЕНЦИСЛАВ ДРУМЕВ I КЛАС

СУ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”, ГР.ВАРНА

II ро място АЙДЖАН МУСТАФА II КЛАС

СУ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”, ГР.ВАРНА

III то място ВЕЛИНА АТАНАСОВА III КЛАС

ОУ „КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА”, ГР.ВАРНА

III то място ГЕРГАНА ГОСПОДИНОВА IV В КЛАС

ОУ  „СТЕФАН КАРАДЖА”, ГР.ВАРНА

III то място ЕЛЕОНОРА КИРИЛОВА IV КЛАС

ОУ „КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА ”, ГР.ВАРНА

ЗА ВЪОБРАЖЕНИЕ

I во място – ВИКТОР ДОБРЕВ I А КЛАС

ОУ ”АНТОН СТРАШИМИРОВ”, ГР.ВАРНА

II ро място – ДАНИЕЛА СТОЯНОВА IV Б КЛАС

ОУ „СВ.ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ” ГР.ВАРНА

II ро място ЛЮБОСЛАВ ГЕОРГИЕВ IV А КЛАС

ОУ  „СТЕФАН КАРАДЖА”, ГР.ВАРНА

III то място МИРОСЛАВ ЦОНЕВ IV В КЛАС

ОУ  „СТЕФАН КАРАДЖА”, ГР.ВАРНА

III то място ИВЕЛИНА ОПРЕВА III Б КЛАС

СУ „СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” –  ГР. АКСАКОВО

III то място – МЕЛИСА ТЕРЗИЕВА II В КЛАС

ОУ”АНТОН СТРАШИМИРОВ” – ГР.ВАРНА

ПООЩРИТЕЛНИ НАГРАДИ

СЕВДА АТАНАСОВА

ОУ „СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ”, ГР.ВАРНА

МАКСИМ ХРИСТОВ ХРИСТОВ III Б КЛАС

НУ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ”, ГР.ВАРНА 

Наградени в Арт фотоконкурса „Да запазим Черно море чисто” за ученици от 5 до 7 клас

По темата на конкурса

I во място – ДАРИЯ ГОРАНОВА V В КЛАС

СУХНИ „КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ” ГР.ВАРНА

II ро място – ЛУИЗА ЖИВКОВА V В КЛАС

СУХНИ „КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ” ГР.ВАРНА

II ро място – ПАМЕЛА ПЕТРОВА ЙОРАДАНОВА  VI КЛАС

ОУ „КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА” ГР.ВАРНА

III то място – МАРИЯ ПЕТКОВА V В КЛАС

СУХНИ „КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ” ГР.ВАРНА

III то място – КАЛОЯН СТОЯНОВ V А КЛАС

СУХНИ „КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ” ГР.ВАРНА

III то място – ГЕОРГИ МИЛЕНОВ V А КЛАС

ОУ „СТОЯН МИХАЙЛОВСКИ” – ГР.ВАРНА

ЗА ПЕЙЗАЖ

I во място – ГАЛИН СТОЯНОВ VII КЛАС

СУ „ПЕЙО КРАЧОЛОВ ЯВОРОВ” ГР.ВАРНА

II ро място – ТЕОДОР ВАСИЛЕВ VI КЛАС

СУ „ПЕЙО КРАЧОЛОВ ЯВОРОВ” ГР.ВАРНА

II ро място – ДАНАЯ МИТЕВА VI Б КЛАС

ОУ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИ”, ГР.ВАРНА

III то място – РАДОСЛАВ ПЛАМЕНОВ КАВАЛДЖИЕВ VII КЛАС

ОУ „ХРИСТО БОТЕВ” С.АВРЕН

III то място – СЕЛИН МУСТАФА V КЛАС

ОУ „СТОЯН МИХАЙЛОВСКИ” – ГР.ВАРНА

III то място – МИРОСЛАВ ГАНЧЕВ VI Б КЛАС

ОУ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИ”, ГР.ВАРНА

Поощрителна награда

МАКСИМ ЛАМБОВ VI В КЛАС

ОУ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИ”, ГР.ВАРНА

НАТАЛИ СЪБЧЕВА

СУ „ПЕЙО КРАЧОЛОВ ЯВОРОВ” ГР.ВАРНА

ЗА ОТРАЗЯВАНЕ НА ЖИВИЯ СВЯТ НА ЧЕРНО МОРЕ

I во място – РАДА МИХАЙЛОВА V В КЛАС

СУХНИ „КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ” ГР.ВАРНА

II ро място – АЛЕКСАНДРА ЛАЗАРОВА VI В КЛАС

ОУ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИ”, ГР.ВАРНА

II ро място – МИРА ГЕОРГИЕВА VII КЛАС

ОУ „ГЕОРГИ САВА РАКОВСКИ”

III то място – СТЕЛА ИВАНОВА VII КЛАС

СУ „ПЕЙО КРАЧОЛОВ ЯВОРОВ” ГР.ВАРНА

III то място – ДИМИТЪР КАЗАКОВ VI Б КЛАС

ОУ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИ”, ГР.ВАРНА

III то място – ОКАН МЕХМЕДОВ „ХАРМОНИЯ „V КЛАС

ОУ „СТОЯН МИХАЙЛОВСКИ” – ГР.ВАРНА

Поощрителна награда

ДАНАЯ ДИМИТРОВА VII КЛАС

СУ „ПЕЙО КРАЧОЛОВ ЯВОРОВ” ГР.ВАРНА

ВИДЕЛИНА ГЕОРГИЕВА VII КЛАС

ОУ „ХРИСТО БОТЕВ” С.АВРЕН

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА

МИХАИЛ ЕНЕВ VI В КЛАС

ОУ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИ”, ГР.ВАРНА

Извън регламента на конкурса за особено отношение към морето, представено с есе и оригинална фотография награждава:

БОГДАН РУСЕВ – VIII КЛАС

ПГГСД „НИКОЛАЙ ХАЙТОВ”, ГР.ВАРНА

Трета заключителна среща “Живи лаборатории“ на тема „Трансформационни пътища за устойчива синя икономика“

На 25 април 2024г. учени от Института по океанология и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките организираха трета заключителна среща

Прочети повече »

Министър Попов изпрати благодарствено писмо до БАН за съдействието при изготвянето на методиката за дюните

От името на Министерството на околната среда и водите благодаря на  Българската академия на науките (БАН) за сътрудничеството, подкрепата и съдействието, което ни оказа за

Прочети повече »