Институт по океанология "Фритьоф Нансен"

Изложба 40 години научноизследователски кораб „Академик”

Hа 25.06.2024 г. в 16:00 часа на кея на „Рибарско пристанище Аспарухово “ се състоя тържествено откриване на изложба по случай 40 годишнината на научноизследователския кораб на БАН „АКАДЕМИК”.

На откриването присъстваха: Областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева, Командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, Кмета на район Аспарухово Ивайло Маринов, представител на Варненския и Великопреславски митрополит, Директора на Морска администрация Варна к.д.п. Валентин Енчев, Изпълнителния директор на Българския корабен регистър Димитър Новак, представители на Хидрографска служба към ВМС, на научни институти и университети, на корабостроителните и кораборемонтни заводи, на фирми от синята икономика, представители на медиите, както и учени и персонал на Института по океанология.

Изложбата бе открита от Директора на Института по океанология проф. Атанас Палазов, който разказа накратко историята и постиженията на НИК „Академик”. Той подчерта, че за 40 години корабът е изпълнил 338 научни експедиции, 30 от които международни, по време на които са проплавани повече от 125 хиляди морски мили, като са събрани огромно количиство научни данни.

Тридесет плаката, окачени на борда на кораба, разказват историята и показват дейността и постиженията, на една от най-значимите научни инфраструктури на БАН и страната. Богатия илюстративен снимков материал въвлича посетителите в ежедневието на учените и специалистите, извършващи изследвания на борда на кораба. Показани са най-значимите научни и приложни постижения, получени с помощтта на НИК „Академик”, както и използването му за дейности, обслужващи държавата и синята икономика. Обосновано е значението на научноизследователския кораб за страната и морската наука.

По време на церемонията по откриването на изложбата, директора на Института по океанология връчи почетен знак „40 години НИК „Академик“ на организации и физически лица с принос към историята на кораба.

Изложбата е посветена на 155-ата годишнина на Българската академия на науките и може да бъде разгледана в Института по океанология.

Аварията с руските танкери в близост до пролива Керч. Първи оценки на ситуацията

В наша информация от 16 декември (линк https://www.moew.government.bg/bg/mosv-predstavya-analiz-na-prof-d-r-emil-stanev-za-situaciyata-sled-avariyata-s-ruskite-tankeri-v-blizost-do-kerchenskiya-protok/) съобщихме, че международна група от учени от научния център Хереон, част от Асоциацията на Германските научноизследователски центрове

Прочети повече »

Спътниково изображение от спътника Sentinel 1A над района на аварията  с руските танкери пред Керченски проток.

Спътниково микровълново изображение от спътника Sentinel 1A / 18/12/2024 03:40: 44 над района на аварията  с руските танкери пред Керченски проток. източник https://dataspace.copernicus.eu/ Извършва се анализ

Прочети повече »

Първа експертна прогноза относно аварията с руските танкери в близост до пролива Керч

Учените от Института по океанология д-р Ивелина Златева и инж. Виолета Слабакова участваха  съвместно с международен научен колектив, ръководен от проф. Емил Станев от Хереон

Прочети повече »

Химическата лаборатория на ИО – БАН получи сертификат за акредитация

Лабораторията за изпитване „Морска химия“ към Института по океанология-БАН получи международно признат сертификат за акредитация от Изпълнителна агенция “Българска служба за акредитация“ ( ИА БСА),

Прочети повече »

„Гражданска наука за микропластмаси по плажовете на Черно море“ в рамките на проект DOORS

Учени от Института по океанология-БАН www.io-bas.bg и ученици от ОУ „Капитан Петко Войвода” https://ou-kap-petko.com/, проведоха инициативата „Гражданска наука за микропластмаси по плажовете на Черно море“

Прочети повече »