От 25-ти юни до 3-ти юли 2025г. в сградата на ЮНЕСКО в Париж се състоя 33-та Асамблея на Междуправителствената океанографска комисия (МОК) към ЮНЕСКО. В българската делегация за участиев Асамблеята бяха включени: проф. Валентина Тодорова – Директор на Института по океанология при БАН, проф. Атанас Палазов – Председател на Националната океонографска комисия и доц. Николай Вълчев – Заместник председател на МОК.
Междуправителствената океанографска комисия на ЮНЕСКО (МОК-ЮНЕСКО) насърчава международното сътрудничество в областта на морските науки за подобряване на управлението на океана, бреговете и морските ресурси. МОК дава възможност на своите 152 държави членки да работят заедно, като координира програми за развитие на капацитета, океанските наблюдения и услуги, океанската наука, предупреждението за цунами и океанската грамотност. Работата на МОК допринася за мисията на ЮНЕСКО да насърчава развитието на науката и нейните приложения за развитие на знания и капацитет, които са ключови за икономическия и социален прогрес и основа за мир и устойчиво развитие. МОК-ЮНЕСКО е организацията, отговаряща за координирането на Десетилетието на океанската наука за устойчиво развитие на ООН 2021-2030 г.
Българската делегация взе активно участие в работата на Асамблеята по всички въпроси от интерес за българската морска наука, с изключителното съдействие на г-жа Искра АНГЕЛОВА, заместник-постоянен представител на постоянната делегация на България при ЮНЕСКО.
Осъществени бяха контакти с Председателят на МОК професор Ютака Мичида, представители на делегациите на Полша, Турция, Гърция, Белгия, Русия и Япония, като бяха обсъдени възможности за съвместна работа и осъществяване на международни изследователски експедиции.
По време на деня на Океанската наука – 30.06.2025г. се проведоха дискусии по ключови глобални екологични проблеми на океаните и подходи за тяхното преодоляване. Професор Палазов бе удостоен с медал на името на Н.К. Паникар, за заслугите му за развитие на оперативната океанография в Черно море и изнесе възпоменателна лекция на тема «Изграждане на капацитет за оперативна океанография в Черно море».
Като признание на ролята на България в глобалното международното сътрудничество в океанските научни изследвания, формирането на международни морски политики и развитието на океанографски изследвания в Черно море, България бе избрана за член на Изпълнителния съвет на МОК, а професор Палазов бе избран за Заместник Председател на МОК.
Българската делегация по време на 33-та Асамблея на МОК-ЮНЕСКО
Професор Палазов изнася възпоменателна лекция.
Председателя на МОК професор Ютака Мичида връчва възпоменателен медал на професор Палазов.