Международни проекти
,,Harnessing complementary curricular preparedness via sustainable management in response to civil and military pollution on the coastline, tributaries and lagoons in Black Sea‘s North, West, South zone”
„Устойчиво управление на гражданско и военно замърсяване на бреговата линия, притоците и лагуните в северната, западната и южната част на Черно море”.
Акроним на проекта – „Black Sea SIERRA”
Номер на проекта -: 101124670
Проектът Black Sea SIERRA ще подготви и адаптира възможностите за реакция на лицата, вземащи решения, към текущо/възникващо морско замърсяване, чрез координирани трансгранични действия в отговор на замърсяване от въоръжени конфликти. Консорциумът за Черно море (Румъния, България, Украйна, Турция) и средиземноморският опит предлага два приоритета:
• Идентифициране на специфични видове на замърсяване на морето, включително замърсители, свързани с войната, на площ от около 90 000 km2 по бреговата линия на Черно море (териториални, международни води), притоци на реки и лагуни; Количествено определяне на допълнителното замърсяване на морето от въоръжени конфликти, чрез откриване на нови замърсители и чрез анализи на горещи точки на ненарушени алувиални седименти; Откриване и анализиране на нови опасни вещества: генерирани от войната – възникващи замърсители, микропластмаси, пестициди и оценка на въздействието върху морското биоразнообразие.
• Изследванията могат да подобрят плана на управление на учебните програми, както и резултатите на замърсяването на морето от въоръжените конфликти; Създаване на ръководство (наръчник) за методология и оценка на източниците на замърсяването на морето, включително следствията от въоръжените конфликти в Черноморския регион; Разработване на коригиращи мерки, които да бъдат приложени от компетентните органи; Провеждане на обучителни семинари и срещи със заинтересовани страни и политици, които да вземат решения, за увеличаване на капацитета за реагиране и оптимизиране сътрудничество между черноморските страни участнички.
Координатор за ИО-БАН е доц. д-р Димитър Петков Димитров
Проектът EcosySTEM е насочен към интегриране на екологичното образование със STEM модули (наука, технологии, инженерство и математика) и има за цел да вдъхнови деца и младежи от различни възрастови групи в Черноморския регион. Чрез иновативни E-STEM модули, проектът разглежда ключови екологични предизвикателства, като:
- опазване на биоразнообразието,
- управление на водните ресурси,
- развитие на възобновяеми енергийни източници,
- управление на отпадъците.
Специализирани центрове за обучение ще осигурят модерни ресурси и оборудване за работа с деца, докато международното сътрудничество ще подпомогне обмена на знания и добри практики между партньорите.
В основата на проекта стои стремежът да се изгради поколение с високо екологично съзнание, способно да допринася за устойчивото развитие и да се справя с екологичните предизвикателства.
Партньорска структура и принос
Проектът обединява организации от различни страни в Черноморския регион, всяка от които допринася със своя уникален опит и ресурси:
- DUTH (Democritus University of Thrace) предоставя академичен опит в областта на науките за околната среда и образованието.
- ИО-БАН (Институт по океанология към БАН) е специализиран в океанология и морски изследвания, което е от ключово значение за разбирането на морските екосистеми и въздействието на човешките дейности.
- IDEA Universal, неправителствена организация, допринася с експертен опит в управлението на проекти и ангажирането на местните общности.
- UABSC (Ukrainian Association of Support Centers) осигурява експертиза и мрежи в сферата на бизнес развитието и насърчаването на инвестиции – аспект, който е от съществено значение за успешното изпълнение на устойчиви инициативи.
Синергията между тези партньори гарантира допълващи се компетенции и ефективно постигане на целите на проекта. Това укрепва връзката между екологичното образование, STEM и устойчивото развитие в региона.
Общ бюджет на проекта: 1 627 759.24 eвро
Финансиране от ЕС: 1 464 983.28 евро
За повече информация посетете: www.ecosystemhub.org


Exorcising the BLACK Sea’s Silent Killers/ Прогонване на тихите убийци на Черно море BlackNETs (BSB00164)
Човешката дейност оказва значително влияние върху екосистемите на Черно море. Нарастващо безпокойство буди проблемът с изоставените, изгубени или изхвърлени риболовни съоръжения (ИИИРС), често наричани „призрачни“. Такива съоръжения продължават да ловят и представляват капан за животните в морето, дори след като са били изгубени или изхвърлени, което представлява значителна заплаха за биоразнообразието.
За да се реши този проблем, по проекта ще бъде извършена цялостна оценка, базирана на проучване, в четири черноморски държави: Румъния, България, Турция и Грузия. Проучването ще бъде насочено към рибари, членове на екипажи, пристанищни власти и професионални водолази, събирайки важна информация за появата, количествата и видовете на ИИИРС в региона. Чрез ангажиране с тези, които са най-запознати с морската среда, това проучване ще предостави по-ясна картина на проблема с призрачните съоръжения в Черно море, като в крайна сметка ще подкрепи разработването на ефективни стратегии за управление и защита на морските животни и местообитания.
Партньори по проекта са: НПО Mare Nostrum (Румъния)– координатор, Технически университет Карадениз (Турция), Институт по океанология – Българска академия на науките (България) и Тбилиски държавен университет (Грузия). Координатор за ИО-БАН е доц. д-р Виолин Райков
Повече информация за проекта:
Website: https://keep.eu/projects/29311/BlackNETs-Exorcising-the-BL-EN/

Initiating bottom-up management solutions to reduce plastic waste in the Danube Basin – Aquatic Plastic (DRP0200235)
Около 80% от всички морски отпадъци достигат до морето от наземни източници, пренасяни от реките, и басейнът на река Дунав не прави изключение. Пластмасите, които някога са били възприемани като неразградими, всъщност се разпадат на микропластмасови частици, когато са изложени на слънчева светлина и променливи температури. Това осъзнаване доведе до засилено съсредоточаване върху справянето със замърсяването с микропластика в реките.
Целта на проекта AQUATIC PLASTIC (AQPLA) е да предостави изчерпателна база данни и методология за картографиране на речните пластмасови отпадъци, използвайки изкуствени бариери, като хидроелектрически централи (ВЕЦ) и технологии за дистанционно наблюдение като инструменти за измерване, наблюдение и отклоняване на натрупвания на речни пластмасови отпадъци от природата до сметищата или по-скоро обратно в цикъла.
Website: https://interreg-danube.eu/projects/aquatic-plastic
Facebook: https://www.facebook.com/aquaticplastic
LinkedIn: https://www.linkedin.com/showcase/aqpla

2021-2025 BRIDGE-BS – Advancing Black Sea Research and Innovation to Co-Develop Blue Growth within Resilient Ecosystems / Насърчаване на научните изследвания и иновациите в Черно море за съвместно развитие на синия растеж в рамките на устойчиви екосистеми, договор №101000240 – H2020-BG-2018-2020, ръководител за ИО-БАН доц. Кремена Стефанова
Обща политика за поверителност на данните по проект BRIDGE-BS

2021-2025 DOORS – Developing Optimal and Open Research Support for the Black Sea / Разработване на оптимална и отворена изследователска подкрепа за Черно море, договор № 101000518 – H2020-BG-2018-2020, ръководител за ИО-БАН инж. Виолета Слабакова

2020-2022 LitOUTer – Raising public awareness and reducing marine litter to protect the Black Sea ecosystem / Повишаване на обществената осведоменост и намаляване на морските отпадъци за защита на черноморската екосистема, EU – ENI CBC Black Sea Basin Programme 2014-2020, проект номер BSB785, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Виолин Райков Повече информация за проекта.

2020-2022 TID(Y)UP – F(ol)low the Plastic from source to the sea: Tisza-Danube integrated action plan to eliminate plastic pollution of rivers / Намаляване на пластмасата от източника до морето: Интегриран план за действие на Тиса-Дунав за премахване на замърсяването на реките с пластмаса, INTERREG Danube Transnational Programme, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Виолин Райков Повече информация за проекта.
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/tid-y-up
S U R V E Y – National Legislative System on Surface Water Qualit – PDF file
Guide for waste and ecological footprint reduction – PDF file
Ръководство за намаляване на отпадъците и екологичния отпечатък – PDF File
2020-2023 Enhancing coastal management in the Mediterranean, the Black Sea, the Caspian Sea and the Aral Sea by using nuclear analytical techniques / Подобряване на управлението на Средиземно, Черно, Каспийско и Аралско морета чрез използване на ядрени аналитични техники, договор № RER7015, Международна агенция за атомна енергия – МААЕ, ръководител за ИО-БАН гл. ас. д-р Красимира Славова
2020-2021 FRESHER – European Researcher‘s Night / Европейска нощ на учените, договор № 954776, ЕК по Дейностите Мария Склодовска-Кюри по Програма „Хоризонт 2020“, ръководител за ИО-БАН гл. ас. д-р Красимира Славова

2019-2021 CeNoBS – Support MSFD implementation in the Black Sea through establishing a regional monitoring system of cetaceans (D1) and noise monitoring (D11) for achieving GES / Подкрепа за прилагането на РДМС в Черно море чрез създаване на регионална система за наблюдение на китоподобните (D1) и мониторинг на шума (D11) за постигане на ДСМОС”, договор № 110661/2018/794677/S, DG ENV.C2 MSFD 2018 конкурс: „Рамкова Директива за Морската Стратегия – Втори цикъл: „Прилагане на нови ГЕС решения и програми от мерки“, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Марина Панайотова
2019-2022 Methane paradox in the Black Sea: the role of Picocyanobacteria for the aerobic production of methane / Метанов парадокс в Черно море: роля на пикоцианобактериите за аеробната продукция на метан, Международно сътрудничество в рамките на междуакадемични договори и споразумения (ЕБР), Спогодба за научно сътрудничество между БАН и CNR – Италия, ръководител за ИО-БАН проф. Снежана Мончева

2019-2022 Black Sea CONNECT – Coordination of Marine and Maritime Research and Innovation in the Black Sea / Координиране на морските изследвания и иновации в Черно море, договор № 860055, Хоризонт 2020, ръководител за ИО-БАН проф. Снежана Мончева
2019-2021 Mapping and monitoring of depositional areas along the North Bulgarian Black Sea coast using Unmanned Aerial Vehicles / Картиране и мониторинг на акумулативни приустиеви участъци по северното Българско черноморско крайбрежие чрез безпилотни летателни апарати, договор № КП-06-КОСТ-12, Европейска програма за сътрудничество в областта на научните изследвания и технологии COST и ФНИ, ръководител гл. ас. д-р Богдан Проданов
2019-2021 Black Sea Gas Volcanism / Газов вулканизъм на Черно море, Решение на Ръководството на БАН № 4 от 04.02.2019, Научно сътрудничество между БАН и Национална академия на науките на Украйна (НАНУ), ръководител за ИО-БАН доц. д-р Атанас Василев

2019-2021 EuSeaMap 4 – A physical habitat map for European Seas / Едромащабно картиране физическите местообитания в европейските морета, договор № EASME/ĽMFF/2018/1.3., Изпълнителна Агенция за малки и средни предприятия/ĽMFF, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Валентина Дончева
2019 EMODNet 4 – European Marine Observation and Data Network 4, Lot 4 Chemical data / Eвропейска мрежа за морски наблюдения и данни 4, Направление № 4 – Химически данни, ръководител за ИО-БАН Огняна Христова
2019 Update of ESIA for 3D Marine Seismic acquisition survey including underwater noise impact assessment, договор № CO-205/02.08.2019, Total E&P BulContractria B.V. – BulContractria, ръководител доц. д-р инж. Веселка Маринова-Стоянова

2018-2020 BLACK SEA COLOR, BG2-03 Bio-optics for ocean color remote sensing of the Black sea / Изследване на био-оптичните характеристики на Черно море за целите на космическите дистанционни наблюдения, договор № 4000123951/18/NL/SC, EKA по плана за Eвропейските коопериращи държави (PECS) за България, ръководител за ИО-БАН проф. Снежана Мончева

2018-2020 ANEMONE – Assessing the vulnerability of the Black Sea marine ecosystem to human pressures / Оценка на уязвимостта на екосистемата на Черно море към натиск от човешки дейности, договор № 83530/20.07.2018, ENI CBC – Оперативна програма за съвместно сътрудничество в Черноморския басейн 2014-2020, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Марина Панайотова

2018-2019 EModNet Biology – European Marine Observation and Data Network- Thematic Lot n° V – BIOLOGY / Европейска морска мрежа за наблюдение и данни – Тематичен лот n° V – Биология, договор № EASME/EMFF/2016/006, Европейски фонд за морски изследвания и рибарство, ръководител за ИО-БАН проф. Снежана Мончева
2018-2019 Enhancing coastal management in the Adriatic and the Black Sea by using nuclear analytical techniques / Подобряване на управлението на крайбрежната зона на Адриатическо и Черно морета чрез използване на ядрени аналитични техники“, договор № RER7009, Международна агенция за атомна енергия (МААЕ), ръководител за ИО-БАН гл. ас. д-р Красимира Славова

2018-2020 REFRESH – European Researcher‘s Night / Европейска нощ на учените, договор № 818879, ЕК по Дейностите Мария Склодовска-Кюри по Програма „Хоризонт 2020“, ръководител за ИО-БАН гл. ас. д-р Красимира Славова
2018-2021 CMEMS BS MFC – Copernicus Marine Environment Monitoring Service, Black Sea Monitoring and Forecasting Center, договор № 72-CMEMS-MFC-BS –N, Меркатор Океан, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов
2018 Technical and Scientific Support in relation to the Implementation of Regulation 1143/2014 on Invasive Alien Species, договор №07.0202/2017/7634/31.01.2018, European Commission DG Environment, IUCN, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Валентина Тодорова
2017-2019 RECFISH – Recovery of fisheries historical time series for the Mediterranean and Black Sea stock assessment EASME/EMFF/2016/1.3.2.5/01/SI2.770039 / Възстановяване на исторически времеви серии на риболова за оценка на запасите в Средиземно и Черно море EASME/EMFF/2016/1.3.2.5/01/SI2.770039, договор № EASME/EMFF/2016/032, Европейски фонд за морски изследвания и рибарство/EMFF, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Виолин Райков

2017-2019 EuSeaMap3 – EMODNet Lot2 Seabed Habitats / Едромащабно картиране физическите местообитания в европейските морета, договор № EASME/EMFF/2016/1, European Commission, Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises (EASME), ръководител за ИО-БАН доц. д-р Валентина Дончева

2017-2019 EMODnet Geology – Operation, Development and Maintenance of a European Marine Observation and Data network – Lot 1 – Geology, договор № EASME/EMFF/2016/1.3., Изпълнителна Агенция за малки средни предприятия (EASME), ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Любомир Димитров
2017-2019 STREAM – Strengthening regional coordination in data collection for the Mediterranean and Black Sea / Засилване на регионалната координация в събирането на данни за Средиземно и Черно море, договор № MARE/2016/22, DG MARE, EC, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Виолин Райков
2017-2019 Framework Contract for services to move towards good environmental status of the European marine waters by implementing the Marine Strategy Framework Directive / Рамков договор за услуги към постигане на добро състояние на околната среда на Европейските морски води чрез прилагане на Рамковата Директива за Морската Стратегия, договор № Env.C.2/FRA/2016/001, DG ENV: EU, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Виолин Райков

2017-2019 MELTEMI – Marine litter transnational Legislation Enhancement and Improvement / Подобряване и прилагане на транснационалното законодателство в областта на морските отпадъци, договор № BMP1/23/2231/2017, Interreg-Balkan-Mediterranean – Eвропейски Регионален Фонд за Развитие, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Виолин Райков

2017-2019 EMODnet HRSM – EMODnet High Resolution Seabed Mapping / Високо резолюционно картографиране на морското дъно, договор № EASME/EMFF/2015/1.3, Изпълнителна Агенция за малки средни предприятия (EASME), ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Любомир Димитров
2017-2018 Western Black Sea Underwater Cultural Tourist Routes / Подводни туристически маршрути в западно Черно море, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Преслав Пеев
2017-2019 EMODNet 3 – European Marine Observation and Data Network 3, Lot 4 Chemical data / Eвропейска мрежа за морски наблюдения и данни, Направление № 4 – Химически данни, ръководител за ИО-БАН Огняна Христова
2017 AERONET – Contractlata AERONET-OC, договор № Ares (2017) 297280-1, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов

2016-2020 SeaDataCloud – Further developing the pan-European infrastructure for marine and ocean data management / По-нататъшно развитие на Пан-Европейската струкура за управление на морски и океански данни, договор № 730960-H2020-INFRAIA-2016-2017/H2020-INFRAIA-2016-1, Дирекция на ЕК за научни изследвания и иновации, ръководител за ИО-БАН д-р Асен Стефанов
2016-2018 Picocyanobacteria in the deep Black Sea: misteries of a meromictic sea / Пикоцианобактерии в дълбоководието на Черно море: мистерия в меромиктично море, Спогодба за научно сътрудничество между БАН и Национален Научен Фонд – Италия, ръководител за ИО-БАН проф. д-р Снежана Мончева

2016-2017 FRESH – European Researcher‘s Night / Европейска нощ на учените, договор № 722790, ЕК по Дейностите Мария Склодовска-Кюри на Програма „Хоризонт 2020“, ръководител за ИО-БАН гл.ас. д-р К. Славова
2016-2018 BS-MFC – Copernicus Marine Environment Service (CMEMS) Black Sea Monitoring and Forecasting Centre (BS-MFC), договор № 24-BS-MFC, Меркатор Океан – Франция, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов
2016-2017 Preparation of Coastal & Marine Sensitivity Mapping Atlas focusing on the BulContractrian Black Sea coastal zone and the adjacent shallow marine sector, TOTAL E&P BulContractria B.V., ръководител проф. д-р Веселин Пейчев

2015-2019 MIGRATE – Marine Contracts hydrate – an indigenous resource of natural Contracts for Europe / Морските газови хидрати – местен ресурс на природен газ за Европа, COST Action ES1405, COST ACTION, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Атанас Василев
2015-2018 MARSPLAN-BS – Cross-Border Maritime Spatial Plan for the Black Sea – Romania, BulContractria, договор № EASME/EMFF/2014/1.2., DG MARE EC, ръководител д-р Маргарита Станчева

2015-2019 EMODNet Ingestion – Pan-European infrastructure for Ocean and Marine Data Management – Ingestion and safe-keeping of marine data / Пан-Европейска инфраструктура за управление на океански и морски данни – Вливане и съхраняване на морски данни, договор № 2015-1.3.1.3-SI2.727, ЕС, ръководител за ИО-БАН д-р Асен Стефанов

2015-2017 ESENIAS-TOOLS – East and South European Network for Invasive Alien Species – A tool to support the management of alien species in Bulgaria / Мрежа за инвазивни чужди видове в Югоизточна Европа – средство в подкрепа на управлението на чужди видове в България), договор № Д-33-51/30.06.2015, Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 в рамките на програма BG03 “Биоразнообразие и екосистемни услуги“, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Петя Иванова
2015-2017 ISMEIMP – Investigations on the State of the Marine Environment and Improving Monitoring Programs developed under MSFD / Изследвания върху състоянието на морската околна среда и подобряване на програмите за мониторинг, разработвани по РДМС, договор № BG02-0005, Програма BG 02 “Интегрирано управление на морските и вътрешните води”, приоритет BG 02.02: ”Подобрен мониторинг на морските води”, Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Валентина Тодорова
2015-2017 MARLEN – Marine litter, euthrophication and noise assessment tools / Инструменти за оценка на отпадъците, еутрофикация и шума в морските води, договор № Д-34-10/31.03.2015, Министерство на околната среда и водите, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов
2015-2019 JERICO-NEXT – Joint European Research Infrastructure network for Coastal Observatory – Novel European eXpertise for coastal observaTories / Към обединена Европейска научна инфраструктурна мрежа от крайбрежни изследователски наблюдателни пунктове – Иновативен европейски опит за крайбрежните наблюдателни пунктове, договор № 654410, H2020-EU.1.4.1.2., ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов

2015-2019 eLTER H2020 – Integrated European Long-Term Ecosystem & Socio-Ecological Research Infrastructure, договор № 654359, EК Хоризонт 2020 INFRAIA, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Кремена Стефанова
2015-2018 BS-Checkpoint – Sea basin checkpoint LOT No: 4 – Black Sea / Анализ на морския басейн ЛОТ 4 – Черно море, договор № MARE/2014/09, DG MARE EC, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов
2015-2017 IМАМО – Improved marine waters monitoring / Подобрен мониторинг на морските води, договор № Д-34-10/31.03.2015, Министерство на околната среда и водите, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов
2015-2016 MARE/2014/19-SI2.70 – Strengthening regional cooperation in the area of fisheries data collection in the Mediterranean and Black Sea / Засилване на регионалното сътрудничество в областта на събирането на данни в областта на рибарството в Средиземно и Черно море, договор № MARE/2014/19 -SI2.705484, DG MARE, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Виолин Райков
2015-2018 CMEMS-INSTAC – Copernicus Marine Environment Monitoring Service – In Situ Thematic Assembly Centre, договор № 2015/2/2214609, Меркатор Океан – Франция, ръководител доц. д-р инж. Веселка Маринова-Стоянова
2015 Изготвяне на карти на чувствителността на българското крайбрежие към нефтени разливи в блок „Хан Аспарух” на Черно море, договор № TEPBG-XA-010, TOTAL E&P BULCONTRACTRIA B.V. – BulContractria Branch, ръководител д-р Христо Станчев
2014-2015 MyOcean Follow-On – Pre-operational marine service continuity in transition towards Copernicus, договор № 633085, H2020-Adhoc-2014-20, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов
2014-2018 OPP – Oceans Past Platform, Европейска програма за сътрудничество в областта на научните изследвания и технологии COST, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Преслав Пеев

2013-2017 RISC-KIT –Resilience-Increasing Strategies for Coasts – toolKIT / Стратегии за повишаване на устойчивостта на бреговете – набор от инструменти, договор № 603458, 7 Рамкова Програма-ENV-2013, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Николай Вълчев

2013-2016 EUSeaMap2 – A physical habitat map for European Seas / Едромащабно картиране на физическите местообитания в Европейските морета, договор № SI2.657872, Изпълнителна Агенция за малки и средни предприятия (EASME), ръководител за ИО-БАН доц. д-р Валентина Дончева
2013-2016 Genetic Structure Analyses of Shared Turbot Stocks Along Turkish and Bulgarian Coasts in Connection with its Bilateral Sustainable Exploitation / Анализ на генетичната структура на споделените запаси на калкана между турските и българските крайбрежни води във връзка с тяхното двустранно устойчиво използване, Международно сътрудничество в рамките на междуакадемични договори и споразумения (ЕБР), ръководител за ИО-БАН доц. д-р Петя Иванова

2013-2015 IRIS-SES – Integrated Regional monitoring Implementation Strategy in the South European Seas / Регионална Стратегия за Интегриран мониторинг на Южно-Европейските морета, договор № 07.0335/2013/659540/, ЕК, ръководител за ИО-БАН проф. д-р Снежана Мончева

2013-2016 EMODNet Geology 2 – European Marine Observation and Data Network: Geology 2 / База знания за растеж и иновации в морската икономика: сбор и разпространение на морски данни за картографиране на морското дъно – Геология 2, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Любомир Димитров

2013-2016 EMODNet Bathymetry – European Marine Observation and Data Network: Bathymetry / База знания за растеж и иновации в морската икономика: сбор и разпространение на морски данни за картографиране на морското дъно – Батиметрия, договор № MARE/2012/10, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Любомир Димитров

2013-2017 EUROFLEETS 2 – An alliance of European marine research infrustructure to meet the evolving needs of the research and industrial communities / ЕВРОФЛОТ 2 – Нови оперативни стъпки към Алианс на Европейските изследователски флотове, договор № 312762, 7 Рамкова Програма на ЕК, ръководител за ИО-БАН проф. д-р инж. Атанас Палазов
2013-2015 MARE/2011/01 – Lot 2: Retrospective and prospective evaluation on the common fisheries policy, excluding its international dimension: Study in support of the review of the EU regime on the small-scale driftnet fisheries / Ретроспективна и вероятностна оценка на Общата Политика в Рибарството, изключвайки неговите международни измерения: Изследване в подкрепа на обзор на режима в ЕС по отношение на дребномащабния риболов с „дрифтерни” мрежи: България, договор № 5, DG MARE, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Виолин Райков
https://ec.europa.eu/fisheries/sites/fisheries/files/docs/body/final-report-appendix-4-01_en.pdf

2012-2015 PERSEUS – Policy-oriented marine Environmental Research in the Southern EUropean Seas / Научно-изследователски подходи в подкрепа на политиките за околната среда на Южно – Европейските морета, договор № 287600, ЕК, ръководител за ИО-БАН проф. д-р Снежана Мончева

2012-2016 DEVOTES – DEVelopment Of innovative Tools for understanding marine biodiversity and assessing good Environmental Status / Разработване на иновативни подходи за изследване на биоразнообразието и оценка на добро състояние на морската околна среда, договор № 308392, ЕК, ръководител за ИО-БАН проф. д-р Снежана Мончева

2012 – 2016 CoCoNet –Towards COast to COast NETworks of marine protected areas ( from the shore to the high and deep sea), coupled with sea-based wind energy potential / Изграждане на мрежи от морските защитени зони от крайбрежие до крайбрежие (от брега до открито море и дълбоководната зона), съчетано с потенциала за използване на ветровата енергия в морето, договор №: 287844, 7 Рамкова Програма – KBBE, ръководител за ИО-БАН доц. д-р Валентина Тодорова